top of page

Regulamin:

CEL:

Celem Zawodów Malinowego Psa jest sprawdzenie się poziomu przygotowania startujących zespołów, wyłonienie najszybszych i najlepszych, ale przede wszystkim dobra zabawa i okazja do ciekawych zagadek węchowych dla psów.

KOLEJNOŚĆ:

Starty będą odbywają się według zaplanowanej wcześniej kolejności. Najczęściej kolejność startujących zawodników jest to losowanie na miejscu. Pomocnik sędziego lub sędzia telefonicznie lub osobiście będzie Was zapraszał na ring, pamiętajcie, żeby być na właściwym miejscu o właściwej porze :) 

ZANIECZYSZCZENIA i zniszczenia:

Zespół psio-ludzki nie powinien zanieczyszczać ringu. Możecie nagradzać psy na ringu, ale za upuszczenie smaczka spotka Was upomnienie sędziego. Należy jednak pamiętać, że gryzaki, garść jedzenia, siku, kupa czy wymioty mogą na tyle zanieczyścić ring, że utrudnią pracę innym psom i są bezwzględnie zakazane. W przypadku silnego zanieczyszczenia ringu zespół jest zdyskwalifikowany na danym ringu. Dwukrotne upomnienie sędziego podczas jednych zawodów skutkuje dyskwalifikacją.

Za zniszczenie ringu - ponieważ jest to utrudnienie dla pracy dalszych zespołów - grozi upomnienie sędziego i lub doliczenie karnej dodatkowej minuty. Faktyczne akty wandalizmu mogą zakończyć się dyskwalifikacją. Dwa upomnienia sędziego na tych samych zawodach to dyskwalifikacja.

 

BEZPIECZEŃSTWO:

Proszę Was o szanowanie przestrzeni wszystkich psów na zawodach. To ważne podczas długotrwałego czekania, istotne podczas mijania się w drodze na ring. Zapewnijmy psom komfort i przestrzeń. Na terenie zawodów -o ile nie jesteście na ringu- pies powinien być na smyczy, lince, pod kontrolą przewodnika. Psy zostawiamy w samochodach lub klatkach nigdy przywiązane do ogrodzenia/słupa czy zostawione luzem. 

 

MIERZENIE CZASU:

Przed wejściem na ring możecie jeszcze zadawać pytania, zrobić na spokojnie swój rytuał startowy, odetchnąć, uśmiechnąć się, czas zaczynamy liczyć gdy wypowiecie komendę do przeszukania (chyba, że  ktoś z zespoły (pies lub człowiek) wtargnie na ring bez komendy - wtedy też zaczniemy liczyć czas). Czas kończymy mierzyć w momencie zgłoszenia alarmu ostatniej na danym ringu próbki. Po upływie czasu przeszukania, jeśli nie znaleźliście próbek, dostajecie dyskwalifikacje. Wygrywa najszybszy! Ale ringi będą tak przygotowane żeby Wasze psiaki musiały chwilę popracować.

Mierzony czas zaokrąglany jest do pół sekundy.

Możliwe jest przyznanie miejsc ex aequo. Poniżej takiego miejsca od razu przyznajemy kolejne, nie ma "dziury" tzn. jeśli dwie osoby mają drugie miejsce to trzecia dostaje trzecie (a nie czwarte).

 

ZGŁOSZENIE ALARMU:

Alarmy możecie zgłaszać słownie (słowem ALARM) lub przez podniesienie ręki. 

Sędzia może po zgłoszeniu alarmu zapytać "gdzie", wtedy przewodnik powinien wskazać ręką umiejscowienie próbki lub powiedzieć dokładnie słownie gdzie się znajduje (np. prawym rogu stolika). Sędzia pyta "gdzie" gdy poddaje w wątpliwość czy przewodnik wie dokładnie gdzie jest próbka lub nie wie co tak de facto zgłasza przewodnik.

 

ILOŚĆ ZNALEZIONYCH PRÓBEK:

Ważne jest, żebyście znaleźli wszystkie próbki aby być klasyfikowanym. Nie znalezienie wszystkich próbek na ringu skutkuje dyskwalifikacją na danym ringu.

 

FAŁSZYWY ALARM:

Możecie zgłosić fałszywy alarm :) ale, za niego doliczam Wam do przeszukania minutę w poziomie podstawowym i średnio-zaawansowanym. W wyższych kategoriach plus 2 minuty. Za drugi fałszywy alarm w trakcie tego samego przeszukania dyskwalifikacja.

TELEFONY:

Możecie podczas zawodów korzystać z telefonów i plotkować z kolegami, którzy też czekają, to czas dla Was :) Proszę tylko o wyeliminowanie rozmów na temat ringów i umiejscowienia próbek. 

 

UMIEJSCOWIENIE PRÓBEK:

Próbki będą zaplanowane w sposób edukacyjny, będą sprawdzały poziom Waszego wyszkolenia, przygotowania, nie będą podstępne czy nie do zrobienia.

Zasady (ukrycia próbek, trudności technicznych i środowiskowych):

 

-> Poziom "początkujący" /"pierwszy start"

  • 1 próbka, cynamon (laska)

  • źródłem zapachu jest fragment kory wielkości minimum 0,5 cm przytwierdzony w miejscu niewidocznym dla ludzi

- próbka umiejscowiona minimum 5cm nad ziemią, do wysokości maksimum 50cm nad ziemią

- próbka może być umiarkowanie dostępna (np pod meblem pod który pies nie włoży całej głowy, ale wsunie pysk), może znajdować się na przedmiocie, elemencie architektury lub przyrody, lub w przedmiocie (z otworem) 

- czas maksymalny pracy 3 minuty 

- za fałszywy alarm doliczona 1 min czasu, za drugi dyskwalifikacja

- możliwość zapachów lub przedmiotów zwodniczych ( krem, metalowa puszka, masa mocująca)

- w pomieszczeniu mogą się znajdować również przedmioty 

- przedmioty mogą być bardzo różnorodne, wykonane z różnorodnych materiałów, będą leżały/stały na podłodze lub wisiały na tyle nisko, żeby każdy zawodnik dosięgnął nosem

  • na ringu zewnętrznym lub w pomieszczeniu możne znajdować się pojazd

-> Poziom "średniozaawansowany light”

  • 1,2 lub 3 próbki, cynamon lub pomarańcza (skórka, wysuszona) lub goździk

  • źródłem zapachu jest fragment około 0,5 cm - 1 cm (może być większe) przytwierdzony w miejscu niewidocznym dla ludzi 

- próbka umiejscowiona może być w ziemi lub na ziemi lub wyżej, max 1m nad ziemią

- próbka może znajdować się w miejscu nie oczekiwanym (np na ziemi na środku ringu pośród niczego) 

- stożki zapachowe mogą się nakładać, jednak próbki nie będą bliżej niż 1m od siebie i nakładające się stożki będą dwóch różnych zapachów

- ring będzie dość duży, może być podzielony na sekcje np pokój z łazienką

- czas maksymalny pracy 4 minuty

- za fałszywy alarm doliczona minuta czasu, za drugi dyskwalifikacja

- możliwość pojawienia się zapachów zwodniczych (masa mocująca, puszka, krem itp.) z wyłączeniem jedzenia i przypraw i zapachów podobnych do szukanych próbek 

- w pomieszczeniu mogą się znajdować również przedmioty 

- przedmioty mogą być bardzo różnorodne, wykonane z różnorodnych materiałów, w tym zabawki, mogą być wypełnione glebą, wodą, piaskiem, mogą stać lub wisieć, leżeć na krześle

  • na ringu zewnętrznym lub w pomieszczeniu możne znajdować się pojazd

 

-> Poziom „średniozaawansowany pro"

  • 1,2 lub 3 próbki, cynamon lub pomarańcza (skórka, wysuszona) lub goździk

  • źródłem zapachu jest fragment wielkości około 0,5 cm - 1 cm (może być większe) przytwierdzony w miejscu niewidocznym dla ludzi 

- próbka umiejscowiona może być w ziemi lub na ziemi lub wyżej, max 1m nad powierzchnią na której może stanąć pies (kanapa, stół itp.)

- próbka może znajdować się w miejscu nie oczekiwanym (np na ziemi na środku ringu pośród niczego) 

- próbka może być zupełnie niedostępna (np w zamkniętej szufladzie)

- stożki zapachowe mogą się nakładać, jednak próbki nie będą bliżej niż 50cm od siebie i nakładające się stożki będą dwóch różnych zapachów

- ring będzie dość duży, może być podzielony na sekcje np pokój z łazienką

- czas maksymalny pracy 4 minuty

- za fałszywy alarm doliczona minuta czasu, za drugi dyskwalifikacja

- możliwość pojawienia się trudnych zapachów zwodniczych (np. piłka tenisowa, sierść zwierzęcia) w tym jedzenia (np. sucha karma)

- w pomieszczeniu mogą się znajdować również przedmioty 

- przedmioty mogą być bardzo różnorodne, wykonane z różnorodnych materiałów, w tym zabawki, mogą być wypełnione glebą, wodą, piaskiem, mogą stać lub wisieć, leżeć na krześle

- na ringu zewnętrznym lub w pomieszczeniu możne znajdować się pojazd

-> Poziom "zaawansowany"

  • 1 - 7 próbek, cynamon lub pomarańcza (skórka, wysuszona) lub goździk

  • źródłem zapachu jest fragment kory lub skórki lub goździka

- próbka umiejscowiona może być w ziemi lub na ziemi lub wyżej, max 2 m nad ziemią

- próbka może znajdować się w miejscu nieoczekiwanym (np na ziemi na środku ringu pośród niczego) 

- próbka może być zupełnie niedostępna (np w zamkniętej szufladzie)

- stożki mogą się nakładać a próbki znajdować bardzo blisko siebie i tego samego zapachu

- ring będzie dość duży, może być podzielony na sekcje, piętra

- czas maksymalny pracy 6 minut

- za fałszywy alarm doliczone 2 minuty czasu, za drugi dyskwalifikacja

- możliwość pojawienia się trudnych zapachów zwodniczych (w tym atrakcyjnego jedzenia np mięsa, napojów, zwierzyny) 

- w pomieszczeniu mogą się znajdować również przedmioty 

- przedmioty mogą być bardzo różnorodne, wykonane z różnorodnych materiałów, w tym zabawki, mogą być wypełnione glebą, wodą, piaskiem, mogą stać lub wisieć, leżeć na krześle, poruszać się, wydawać dźwięki

- na ringu zewnętrznym lub w pomieszczeniu możne znajdować się pojazd

REZYGNACJA:

Rezygnacja z zarezerwowanego miejsca na zawodach Malinowego Psa możliwa jest do 10ciu dni przed zawodami. Po tym terminie nie możliwy jest zwrot kosztów uczestnictwa. (Art.38 Dz.U. z 2020 r poz.287).

INNE:

Sędzia jednogłośnie decyduje o dyskwalifikacjach i innych bieżących kwestiach, jego decyzja jest wiążąca i niepodważalna, zawsze ma na celu dobro psów, startujących zespołów i sprawiedliwe traktowanie. Wszelkie kwestie nie opisane w regulaminie można ustalić z sędzią przed startem.

PUNKTACJA

miejsce 1 +20 pkt

miejsce 2 +15 pkt

miejsce 3 +10pkt

miejsce 4 +5pkt

miejsce 5 +3pkt

za każdego prześcigniętego zawodnika +1pkt

cztery starty bez dyskwalifikacji +20pkt

bottom of page